Log in

BL: Bundesliga finansowo pod kreską! Raport za sezon 2019/20

Kryzys związany z pandemią nie ominął także Bundesligi, która po wielu latach sukcesów, notuje straty.

Po raz pierwszy od 9 lat, osiemnaście zespołów Bundesligi zanotowało straty, które spowodowane były m.in. brakiem kibiców na stadionach. Obroty były mniejsze od roku poprzedniego, co ostatni raz zanotowano w sezonie 2003/04. Wszystko to można znaleźć w rocznym raporcie DFL (Deutsche Fussball Liga). W obecnym sezonie kluby muszą liczyć się z jeszcze większymi stratami - brak kibiców kosztować będzie 500 milionów Euro. Do tego dochodzi rynek transferowy, który także nie działa tak jak wcześniej.

Szef DFL, Christian Seifert apeluje do klubów o redukcję kosztów związanych z płacami dla zawodników: "Z powodu wielkich następstw związanych z pandemią, najważniejszą rzeczą dla klubów jest wielka dyscyplina finansowa". Borussia Dortmund notowana na giełdzie zamknie 2020/21 wielkim minusem, ale także tak silny finansowo Bayern Monachium nie wyklucza strat.

W sezonie 2019/20 DFL meluduje dla wszystkich klubów Bundesligi 155,6 milionów Euro strat. W 2018/2019 wypracowano razem 127,9 milionów Euro zysku. Sprzedaż biletów na mecze to praktycznie cała brakująca suma - kluby straciły 30% obrotów właśnie z tego powodu. Po dwóch miesiącach bez grania, sezon uratowało 9 kolejek, choć bez kibiców, ale za to z wpływami za prawa telewizyjne, które przyniosły rekordowy wpływ 1,49 miliarda Euro. Przerwanie sezonu oznaczałoby upadek jednej trzeciej z 36 niemieckich klubów występujących w 1 i 2 Bundeslidze.

Jedynie osiem z szesnastu klubów Bundesligi zanotowało zyski, rok wcześniej było ich czternaście. Obroty spadły o 5,4 procent i wyniosły 3,8 miliarda Euro. Obroty z transferów spadły o 80 milionów Euro. Jednym rosnącym wskaźnikiem było zadłużenie, które wzrosło o prawie o 25% i wynosi 1,81 miliarda Euro. 2 Bundesliga zamknęła sezon ze stratą 57,8 miliona Euro (2018 zysk 13,7 mln) i tylko siedem klubów (2018 -14) zanotowało zysk.

Źródło DPA/DFL/eurokick.pl

 

 

 

Jeśli chciałbyś pisać i opiekować się Bundesligą na naszym portalu, napisz nam krótką wiadomość mailową.

Zapraszamy do darmowej zabawy w typowanie wyników ligi - LINK DO PLATFORMY KICKTIPP.PL

 

Źródło DFL/DPA/EuroKick.pl

 

 

Media

Ostatnio zmienianywtorek, 09 marzec 2021 12:58

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.