Log in

Za dwa tygodnie premiera „W grze” – niezwykłej książki o Jerzym Brzęczku

Dzięki nim doczekamy się następczyń Pauliny Dudek i Ewy Pajor? Dzięki nim doczekamy się następczyń Pauliny Dudek i Ewy Pajor?

Jego pojawienie się w roli selekcjonera polskiej reprezentacji w 2018 roku wywołało niespotykaną dotąd w naszych mediach burzę. Skala hejtu, agresji i środowiskowej krytyki, z jaką musiał się zmierzyć Jerzy Brzęczek, zaskakuje, ale i przeraża. Prowokuje do pytania: kim jest jedna z najważniejszych w tej chwili postaci polskiej piłki? Nie tylko jako trener, ale także jako człowiek. Już 30 września premierę będzie miała książka „W Grze” – na przeszło 300 stronach Małgorzata Domagalik maluje prawdziwy portret Jerzego Brzęczka.

„W grze to mocna”, zaskakująca i zmuszająca do refleksji historia jednego z najbardziej „nierozpoznanych” ludzi polskiej piłki. Opowiedziana na wielu poziomach: piłkarskim i prywatnym. Z eliminacjami naszej reprezentacji na EURO 2020 i grozą pandemii koronawirusa w tle. Jest w niej pełnokrwisty bohater, są dramatyczne okoliczności i gwałtowne zwroty akcji. Jest wreszcie sam Jerzy Brzęczek, w którym Małgorzata Domagalik, w sposobie rozumienia, pasji i podejściu do piłki nożnej jako takiej, widzi w przyszłości kontynuatora trenerskiej myśli Kazimierza Górskiego.
 
W książce mówią o selekcjonerze m.in. po raz pierwszy jego żona i synowie, a także trenerzy, dziennikarze, przyjaciele i koledzy z boiska: Kuba Błaszczykowski, Zbigniew Boniek, Hubert Kostka, Andrzej Strejlau, Grzegorz Mielcarski i Krzysztof Materna.

Hubert Kostka, legenda Górnika Zabrze i były reprezentant Polski: Moim zdaniem został selekcjonerem za późno. Już wcześniej mówiłem, że dla mnie jednym z kandydatów na selekcjonera jest Jurek Brzęczek, mimo że nie miał jeszcze doświadczenia i zaczynał dopiero trenować. Śmiali się. A jak został wybrany, to pomyślałem, że to właściwy człowiek na właściwym miejscu. Musi być odporny i wytrzymać ataki.

Grzegorz Mielcarski, kolega Brzęczka z kadry olimpijskiej, która w 1992 roku sięgnęła po srebro IO w Barcelonie: Był zawsze bardzo przewidywalny, poukładany, niezaskakujący. Nie jest człowiekiem Pudelka, nie można go powiązać ze sprawami korupcyjnymi. Jak coś sobie zaplanuje czy wymarzy, trudno go od tego oderwać.

Krzysztof Materna: Był dobrym piłkarzem, ale to, co zawsze u Jurka podziwiałem, wyszło teraz,
w momencie kiedy został selekcjonerem: jego skromność i kultura osobista. To jest fascynujące, że wśród tych wystrzyżonych milionerów piłkarzy on jest jak z innej planety.

Stefan Szczepłek, dziennikarz „Rzeczpospolitej”: W gruncie rzeczy to mało ciekawy facet. Bo jest normalny. Jest zaprzeczeniem intrygi. A o kim pisze się dziś książki? Czy dobrzy fachowcy, dobrzy ludzie, którzy dają sobie radę w tym zabagnionym środowisku pełnym wilków i nieżyczliwości, są materiałem na książkę? I czy w ogóle jest zapotrzebowanie na opowieści o nich?

Wszystkie fragmenty wykorzystane w materiale pochodzą z książki „W grze”, którą od 30 września będzie można kupić w księgarniach i salonach prasowych w całej Polsce. Jej autorką jest Małgorzata Domagalik, znana m.in. z napisania wstrząsającej biografii Jakuba Błaszczykowskiego pod tytułem „Kuba”.

 


Źródło arskom/informacja prasowa

 

 

Media

World of Tanks: Refined Trailer
Ostatnio zmienianyczwartek, 17 wrzesień 2020 10:10
red

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.