Log in

Włókniarz Kietrz – kiedyś mieli drugą ligę, dziś B klasę

Włókniarz z zaledwie 6 tysięcznego Kietrza to najlepszy w historii klub z podokręgu głubczyckiego, a jednocześnie jeden z ośmiu z Opolszczyzny, który grał w drugiej lidze (obecnie pierwszej). Klub piłkarski z Kietrza i jego sukcesy, przede wszystkim trzy sezony na zapleczu ekstraklasy to głównie zasługa Mariana Konopki, który miał ambicję wprowadzenia go nawet do najwyższej klasy rozgrywkowej. W 1999 roku Włókniarz awansował do II ligi.

Po raz pierwszy w 2 lidze.
Sezon 1999/2000 - inauguracja 2 ligi w Kietrzu.Inauguracyjny mecz to spotkanie z spadkowiczem z poprzedniego sezonu GKS Bełchatów. Znawcy nie dawali szans beniaminkowi i to w najtrudniejszym sezonie w historii. Kiedy po ostatnim gwizdku na tablicy widniał wynik 0:0 wiele osób zmieniło swe zdanie na temat ekipy z Kietrza.Wynik 0:0 z innymi zespołami padał w tym sezonie 6 razy. Zwycięstwa zaczęły się już od następnej kolejki kiedy to na wyjeździe w Myszkowie padł wyniki 3-1, łupem bramkowym w tym spotkaniu podzielili się ; Roman Kowalczyk, Andrzej Jasiński oraz Michał Chałbiński.
M.in wysokie zwycięstwa nad taką drużyną jak Lechia Gdańsk w 16 kolejce (5:0) dało zdobycie 64 bramek i zajęcie 5 miejsca, jest to jak dotąd największy sukces klubu Włókniarz Kietrz.
Kadra sespołu :
Bramkarze : Harasiuk, Podolak, Urbańczyk
Obrońcy : Jakosz, Jermakowicz , Jordan, Kożuchowski, Nikodem, Pajkos, Sala, Tumas, Wochnik
Pomocnicy i napastnicy : Chałbiński Michał, Jasiński Andrzej, Kopczyński Paweł, Makarski Tomasz, Pawlusińki Dariusz, Piechota Sebastian, Pilch Grzegorz, Radek Robert, Rak Jarosław, Rusznica Jacek, Socha Bartosz, Sosna Tomasz, Trzeciak Jacek.
Trener : Franciszek Krótki, II Trener - Pelczar Franciszek.
Prezes : Marian Konopka.

Sezon 2000/2001- zwiększamy ambicje. 2 liga.
Po znakomitym poprzednim sezonie nadzieje na następny rosły wraz z każdą minutą przybliżającą do pierwszego meczu. Zaczęło się od spotkania z KSZO Ostrowiec Świętokrzyski i niespodziewana porażka 1:0. 2 kolejka to mecz przed własna publicznością, wygrana z Górnikiem Polkowice udowodnił, że miejsce z ubiegło sezonu nie jest przypadkowe. Trzy kolejne mecze to zaledwie 1 punkt : porażka 2-1 - Polar Wrocław, remis 0-0 RKS Radomsko, porażka 3-1 Świt Nowy Dwór Mazowiecki. Ostatnie wydarzenia w zespole nie miały się niczym do tej atmosfery przez rozpoczęciem rozgrywek. Natychmiastowe zmiany w kadrze doprowadziły to tego że następne mecze to dwie wygrane w tym jedna rekordowa sezonu drużyny z Kietrza 4-0 z KS Myszków. Porażki z zespołami nie liczącymi się o walkę w 2 lidze (Hetman Zamość 2-0) oraz wygrane z drużynami nominowanymi do mistrzostwa (Odra Opole 0-1) , doprowadziły Włókniarz na 7 lokatę w tabeli z dorobkiem 48 bramek.

Kadra zespołu :
Bramkarze: Podolak Michał, Urbańczyk Piotr, Żmija Grzegorz
Obrońcy: Jakosz Grzegorz, Jermakowicz Paweł, Krótki Bartłomiej, Nikodem Andrzej, Sala Tomasz, Sosna Tomasz, Szary Sławomir, Tumas Daniel.
Pomocnicy i napastnicy: Hanzel Marek, Jasiński Andrzej, Kondzielnik Sławomir, Kowalczyk Roman, Kożuchowski Radosław, Makarski Tomasz, Pawlusiński Dariusz, Pilch Grzegorz, Rak Jarosław, Rusznica Jacek, Trzeciak Jacek, Zuby Gerald Ufoch (Nigeryjczyk, który występował we Włókniarzu w rundzie wiosennej 1999/00 oraz 2000/01)
Trener: Kostka Hubert, Asystent - Stanisław Cygan
Prezes: Marian Konopka.

Puchar Ligi - 2000/2001.
W sezonie 2000/01 uczestniczył w Pucharze Ligi, w którym pokonał u siebie 5-2 Lecha Poznań i mimo porażki 1-2 w rewanżu awansował do III rundy. O dalszym awansie po dwumeczu z Ceramiką Opoczno zdecydowały rzuty karne, a w IV rundzie do Kietrza przyjechał ówczesny mistrz Polski, Polonia Warszawa. Włókniarz sprawił wtedy dużą niespodziankę, pokonując wyżej notowanego rywala 3-2, po bramkach Dariusza Pawlusińskiego, Jacka Trzeciaka i samobójczym Marcina Kusia. W rewanżu Czarne Koszule wygrały 1-0 po golu Olisadebe i awansowały.

Sezon 2001/2002 - pożegnanie z ligą. 2 liga.
Ten sezon miał być kontynuacją dwóch poprzednich. Drużyna wyjechała na obóz w Rudach Śląskich. Na zajęcia pod wodzą trenera Petra Żmlika pojawiło się 29 zawodników. Runda jesienna to tylko 7 zwycięstw na 19 spotkań, 9 porażek oraz 3 remisy. Ilość bramek strzelonych wyniosła 14. Bramki strzelali: Arkadiusz Bałuszyński, Grzegorz Pilch, Andrzej Nikodem, Jarosław Rak, Tomasz Sosna (2). Arkadiusz Kłoda, Marcin Klaczka, Tomasz Sosna,Roman Kowalczyk (po 1 bramce).

Trener Petr Zemlik.
Kadra zepołu - 2 rundy :

Grzegorz Harasiuk, Andrzej Jasiński, Mracin Klaczka, Radosław Korzuchowski, Mirosław Warzecha, Grzegorz Jakosz, Jarosław Rak, Andrzej Nikodem, Paweł Jermakowicz, Michał Podolak, Dariusz Pawlusiński, Arkadiusz Kłoda, Marek Hazel, Grzegorz Pilch, Adam Jachimowicz, Daniel Tumas, Tomasz Sosna, Sławomir Szary, Sebastian Tomasiak, Arkadiusz Bałuszyński, Marcin Klaczka, Jacek Rusznica, Mirosław Wójcicki, Tomasz Makarski, Roman Kowalczyk, Rafał Dróżdż, Ireneusz Marcinkowski, Jacek Trzeciak, Artur Pajkos,
Trener: Jan Furlepa,II Trener - Jerzy Pancer,Trener Bramkarzy - Piotr Urbańczyk
Prezes: Marian Konopka.

W rundzie jesiennej drużynę przejął Jan Furlepa, który poprowadził Włókniarza do 4 zwycięstw, 10 porażek oraz 5 remisów. Najwyższe porażki to 3-1 na rozpoczęcie rundy z Górnikiem Polkowice i 5:0 na zakończenie z Polarem Wrocław. Włókniarz Kietrz z dorobkiem 41 punktów na w sezonie 2001/2002 zajmuje 19 miejsce w tabeli i spada do 3 ligi.
(Pożegnanie w Kietrzu. Bez szacunku - NTO. - W fatalnym stylu pożegnał się Włókniarz z liga, nie wykazując szacunku dla kibiców i oddanego im dotąd prezesa).
- Po spadku w sezonie 2002/03 Włókniarz zajął 4. miejsce w III lidze, a w kolejny nawet trzecie. Latem 2004 roku został jednak wycofany z rozgrywek -

Sezon 2002/2003. 3 liga.

1. Piast Gliwice
2. Zagłębie Sosnowiec
3. Lech Zryw Zielona Góra
4. Włókniarz Kietrz
5. Odra/Unia Opole
6. Miedź Legnica
7. Promień Żary
8. MK Górnik Katowice
9. Rozwój Katowice
10. Polonia Bytom
11. Carbo Gliwice
12. Grunwald Ruda Śląska
13. Pogoń Świebodzin
14. MKS Myszków
15. Nysa Zgorzelec
16. Skalnik Gracze

Kadra zespołu :

Bramkarze: Piotr Panicz, Michał Podolak.
Obrońcy: Jacek Broniewicz, Pawel Jermakowicz, Radosław Korzuchowski, Michał Piwowar, Tomasz Sosna.
Pomocnicy: Rafał Dróżdż, Marek Hanzel, Andrzej Jasiński, Arkadiusz Kłoda, Tomasz Makarski, Ireneusz Marcinkowski, Sławomir Szary, Jacek Trzeciak, Wiesław Wojdyła, Mirosław Wójcicki.
Napastnicy: Sebastian Jurok, Przemysław Karabin, Roman Kowalczyk, Marcin Kondzielnik, Artur Rozmus,Jacek Rusznica.
Trener: Wiesław Korek.
Prezes: Marian Konopka.

Sezon 2003/2004. 3 liga.

Kłopoty finansowe Włókniarza doprowadziły do rozmów z działaczami klubu Koszarawa Żywiec na temat przeniesienia zespołu do tego miasta lub fuzji pomiędzy klubami, pozwoliło by to na uregulowanie zobowiązań płacowych wobec zawodników i pokryć długi klubu - wyjaśnia Konopka.

1. Zagłębie Sosnowiec
2. Śląsk Wrocław
3. Włókniarz Kietrz
4. Odra Opole
5. Miedź Legnica
6. Lechia Zielona Góra
7. Ruch Radzionków
8. Polonia Bytom
9. Walka Makaszowy
10. Rozwój Katowice
11. Chrobry Głogów
12. Promień Żary
13. Polonia Słubice
14. MK Górnik Katowice
15. Swornica Czarnowąsy
16. Carbo Gliwice

Włóknirz Kietrz zajmuje 3 miejsce i po zakończeniu rozgrywek wycofał się z ligi. I na rok znika z piłkarskiej mapy.
Kadra zespołu :
Bramkarze: Marcin Franczyk, Adam Hołda, Piotr Kozakiewicz.
Obrońcy: Jacek Broniewicz, Jerzy Gąsior, Marek Hanzel, Paweł Katolik, Ireneusz Marcinkowski, Michał Piwowar, Adam Procek, Tomasz Sosna.
Pomocnicy: Rafał Dróżdż, Andrzej Jasiński, Przemysław Karabin, Arkadiusz Kłoda, Piotr Krechowiecki, Sebastian Kucel, Tomasz Makarski, Sławomir Szary, Jacek Trzeciak, Wiesław Wojdyła.
Napastnicy: Tomasz Gadżała, Roman Kowalczyk, Artur Rozmus, Tomasz Zieliński.

Sezon 2005/2006. B klasa. Włókniarz po degradacji po roku zostaje zgłoszony do klasy B.

Sezon 2006/2007. Przejęcie sekcji Piłki Nożnej klubu Tęcza Kietrz-Kozłówki
Klub zostaje reaktywowany na bazie klubu LZS Tęcza Kietrz-Kozłówki utworzonego w 2000 roku przez Stanisława Idzi. Rozpoczyna rozgrywki w Klasie Okręgowej pod nazwą MKS Włókniarz Kietrz.
Drużyna złożona m. in z dawnych zawodników Tęczy i młodych graczy z Kietrza zajmuje 15 miejsce w tabeli i spada do Klasy A gdzie występuje przez 4 sezony.

1 .MGKS Baborów
2 .Sokół Boguchwałów
3 .Orzeł II Branice/Wysoka
4 .LZS Lisięcice
5 .Sparta Zawiszyce
6 .Włókniarz Kietrz
7 .Stal Grobniki
8 .Fortuna Chomiąża
9 .Granica Równe
10 .Agricola Nowa Wieś
11 .Farmer Szonów
12 .Piast Raków
13 .Ruch Zubrzyce
14 .Zryw Opawica
15 .Iskra Zopowy

Kadra zespołu :
Bramkarze: Adam Herba, Artur Kowalski, Piotr Kozakiewicz, Artur Sowerszenko.
Obrońcy: Kamil Chruściel, Dariusz Czechowicz, Tomasz Katolik, Adam Konik, Tomasz Nasieniak, Przemysław Paliga, Rafał Pałyga, Dariusz Żurawik.

Pomocnicy: Roman Bach, Krzysztof Czuchraj, Marcin Detko, Tomasz Gadżała, Tomasz Haszler, Marian Kabat, Paweł Kaliciński, Łukasz Matląg, Michał Polak, Mateusz Tworek, Jarosław Woźniak, Łukasz Zapotoczny, Paweł Zwizło.
Napastnicy: Daniel Fryzel, Krzysztof Gadżała, Robert Kaczor, Dawid Ludwig, Kamil Martwik, Krzysztof Maryniak, Krzysztof Serafin, Tomasz Szłapa, Adam Świerc, Grzegorz Witkowski, Tomasz Złoczowski, Krzysztof Zwizło.
Trener: Tadeusz Maryszczak, Krzysztof Kiełb.

Prezes: Stanisław Idzi (od 11 lipca 2006).

Sezon 2007/2008 – 6. miejsce w Klasie A

Sezon 2008/2009 - 8. miejsce Klasie A.

Sezon 2009/2010 – 7. miejsce w Klasie A.
Kadra zespołu :

Kamil Szkudlarek. Tomasz Kulig. Kamil Chruściel. Kamil Bednarz. Krzysztof Jacheć. Łukasz Krzanicki. Roman Bach. Dariusz Żurawik. Tomasz Ilmak. Paweł Zwizło. Leszek Nieckarz. Patryk Muzyk. Tomasz Haszler. Kamil Ludwig. Krzysztof Zwizło. Daniel Podkalicki. Filip Kuśnierz.
Kierownik Drużyny - Gielik Tomasz.
Trener oraz Prezes - Szczepanik Zbigniew.

Sezon 2010/2011 – 15. miejsce w Klasie A i spadek do Klasy B

W zespole grało kilku bardzo dobrych piłkarzy, którzy odgrywali potem duże role w klubach ekstraklasy. Największą gwiazdą w historii klubu jest Michał Chałbiński, który reprezentował jego barwy przez 3 sezony 1998/1999 jesień,1998/1999 wiosna,1999/2000 jesień. Obecnie występuje w Piaście Gliwice, rozegrał 215 meczów i zdobył 75 bramek w ekstraklasie. Kolejnym bardzo znanym zawodnikiem jest Dariusz Pawlusiński, reprezentujący barwy Włókniarza przez 4 sezony - 1998/1999,1999/2000,2000/2001,2001/2002 jesień. Aktualnie gra w Termalice Bruk-Bet Nieciecza, na swoim koncie ma 144 mecze i 26 bramek. Wielu kibiców z pewnością zna takich zawodników, jak Jacek Trzeciak (we Włókniarzu przez 4 sezony 1999/2000,2000/2001,2002/2003,2003,2004, w ekstraklasie 114 meczów/5 bramek, karierę zakończył w 2010 roku w Polonii Bytom), Sławomir Szary (reprezentował Włókniarza przez 5 sezonów 1999/2000 wiosna,2000/2001,2001/2002,2002/2003,2003/2004 jesień, w ekstraklasie 150 meczów/3 bramki, obecnie w Olimpii Elbląg) oraz Grzegorz Jakosz (jeden z czołowych obrońców. W Kietrzu występował 4 sezony 1998/1999,1999/2000,2000/2001,2001/2002, w ekstraklasie 104 mecze/6 goli, aktualnie w Chojniczance Chojnice).

Autorzy: Daniel Maruszczak, Mateusz Cielemęcki

 

Media

World of Tanks: Refined Trailer
Ostatnio zmienianywtorek, 16 kwiecień 2019 00:34
red

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.